De kennisrijke minimumdoelen voor geschiedenis brengen een grote verandering met zich mee. Ze leggen concrete inhouden vast die veelal nieuw zijn voor leerkrachten, en introduceren daarnaast een specifieke denkwijze: historisch denken.
In Geschiedenis in het basisonderwijs nemen de auteurs in drie delen (aanstaande) leerkrachten basisonderwijs en lerarenopleiders, pedagogisch begeleiders en inspecteurs, en leerboekenauteurs mee in de nieuwe minimumdoelen.
In deel 1 staan we stil bij wat historisch denken precies inhoudt, en hoe dat is uitgewerkt in de minimumdoelen.
We leggen alle historische inhouden uit die in het kennisrijk curriculum zijn opgenomen, net als de procedurele kennis en wat de minimumdoelen bedoelen met het reflecteren over de band verleden-heden. Zo ben je helemaal mee met de verwachtingen van de minimumdoelen.
In deel 2 maken we de lezer wegwijs in internationaal vakdidactisch onderzoek over het leren en onderwijzen van geschiedenis in het basisonderwijs. We lichten toe wat we van leerlingen kunnen verwachten op het vlak van kennis en vaardigheden. En we tonen hoe je aspecten van historisch denken effectief kunt bevorderen in de klaspraktijk.
Deel 3 van het boek geeft concrete lesideeën mee. Hoe ontwerp je doordachte lessenreeksen geschiedenis die leerlingen boeien en hun leren optimaliseren? Hoe breng je leerlingen lager onderwijs tot zinvol onderzoekend leren? Hoe ga je specifiek bij kleuters didactisch met geschiedenis aan de slag? Hoe kun je vertellingen en verhalen inzetten in de klas? Via QR-codes vindt de lezer bijkomende materialen en voorbeelden om in de klaspraktijk in te zetten.
Dit boek werd samengesteld door prof. Karel Van Nieuwenhuyse (KU Leuven) en dr. Marjolein Wilke (KU Leuven) in nauw overleg met lerarenopleiders en het werkveld en legt de brug tussen actueel onderwijsbeleid en kwaliteitsvolle klaspraktijk.